Sojusz Lewicy Demokratycznej

Deklaracja w sprawie zdrowia okołoporodowego kobiet oraz praw reprodukcyjnych i seksualnych

Przedstawiciele Partii Europejskich Socjalistów i socjaldemokratyczni ministrowie ds. równości płci z Europy obecni w Nowym Jorku na posiedzeniu Komisji ONZ d. Statusu Kobiet przyjęli 4 marca deklarację w sprawie zdrowia okołoporodowego kobiet oraz praw reprodukcyjnych i seksualnych.

- Musimy wykorzystać 15. rocznicę przyjęcia pekińskiej Platformy Działania w kwestii zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych i sprawić, żecele, jakie przyjęliśmy w 1995 r. zostaną zrealizowane i będą podstawą do dalszego rozwoju - powiedziała przewodnicząca PES Women Zita Gurmai.

Socjalistyczni i socjaldemokratyczni sygnatariusze deklaracji podkreślają, że przez ostatnich 15 lat nie poczyniono znaczących postępów w zakresie prawa kobiet do ochrony zdrowia reprodukcyjnego. Konieczne jest także zwiększenie zaangażowania rządów w realizację Milenijnych Celów Rozwoju, które powinny zostać spełnione do 2015 r., a wiele z tych założeń dotyczy opieki okołoporodowej oraz walki z HIV/AIDS.

W dokumencie znajdziemy stwierdzenie, że „prawa oraz zdrowie reprodukcyjne i seksualne, w tym opieka okołoporodowa pomagają kobietom osiągnąć lepszą pozycję w społeczeństwie i gospodarce”. Deklaracja zawiera apel o zapewnienie kobietom prawa do decydowania o swoim ciele, edukacji seksualnej dla dziewcząt i chłopców, dostępu do opieki medycznej i nowoczesnej antykoncepcji.

Przyjęciem deklaracji PES rozpoczął całoroczną kampanię pod hasłem „Moje ciało, moje prawa”, która realizowana będzie przez działania na rzecz zapewnienia powszechnej opieki okołoporodowej poprzez narzędzia Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet; rekomendacje dla Komisji Europejskiej popierające inicjatywę prezydencji hiszpańskiej, która chce bardziej intensywnie walczyć z przemocą wobec kobiet, a także poprzez akcję na Światowy Dzień AIDS.

Według danych ONZ każdego roku 536 tysiące kobiet i dziewcząt umiera na świecie w wyniku komplikacji w czasie ciąży i porodu oraz połogu. 68 tysięcy umiera w wyniku aborcji przeprowadzonych w niewłaściwych warunkach. Większość przypadków zgonów kobiet ma miejsce w krajach rozwijających się.

http://www.pes.org/en/about-pes/how-does-pes-work/pes-women/my-body-my-rights

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
© 2018 SLD. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem